Nerki typowo kojarzone są z produkcją moczu, jednakże zdecydowanie nie jest to jedyna funkcja tych narządów. Tak naprawdę nerki w organizmie ludzkim pełnią wiele różnych zadań, biorą one bowiem m.in. również udział w procesach metabolicznych, a także mają funkcję wewnątrzwydzielniczą.
Poza oczyszczaniem organizmu z toksyn, nerki pełnią szereg innych funkcji: dbają o równowagę elektrolitów, regulują ciśnienia krwi, wpływają na produkcję czerwonych krwinek i zdrowie naszych kości. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że nerki do życia są nam niezbędne.
Gdy nasze nerki nie pracują prawidłowo, cały nasz organizm narażony jest na ryzyko utraty zdrowia. Dlatego tak istotne jest umiejętne czytanie sygnałów, które wysyła nam nasze ciało. Poniżej przedstawiamy listę ośmiu symptomów, które mogą świadczyć o niewydolności nerek.
1. Zmęczenie
Zdrowe, prawidłowo działające nerki produkują hormon – erytropoetynę. Jest on odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Niewystarczająca liczba czerwonych krwinek w organizmie objawiać się może przewlekłym zmęczeniem. Odczuwać możemy również bóle mięśni. Mogą się również pojawić problemy z koncentracją i bóle głowy. Bardzo podobne objawy występują w przypadku anemii.
2. Ból.
Ból odczuwany w okolicach nerek może świadczyć o kamieniach nerkowych i niewydolności układu moczowego.
3. Zawroty głowy i problemy z koncentracją.
Zarówno źle funkcjonujące nerki oraz anemia skutkować mogą niewystarczającą ilością tlenu docierającego do mózgu. Niedotlenienie mózgu prowadzi do problemów z koncentracją, bóli i zawrotów głowy oraz problemów z pamięcią.
4. Metaliczny posmak w ustach.
Nerki filtrują i usuwają z organizmu toksyny. Ich nieprawidłowe działanie objawiać się może metalicznym posmakiem w ustach i nieświeżym oddechem. Zmniejszenie apetytu również może być spowodowane niewłaściwym funkcjonowaniem tych organów.
5. Zmiany skórne.
Akumulacja toksyn w organizmie może prowadzić do występowania różnego rodzaju wysypek. W ten sposób organizm próbuje pozbyć się niechcianych substancji np. przez pory w skórze, tym samym podrażniając skórę. Takiej wysypki nie pozbędziemy się smarując skórę kremami. Jej przyczyna leży gdzie indziej i wymaga leczenia.
6. Krótki, przerywany oddech.
Zmniejszenie ilości tlenu w organizmie spowodowane nagromadzeniem toksyn i szkodliwych związków, prowadzi do problemów z oddychaniem. Mogą one świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek.
7. Nadmierne pocenie się.
Jeśli nerki nie działają prawidłowo, w organizmie gromadzą się płyny. Prowadzi to do nadmiernego pocenia się, ponieważ ciało próbuje pozbyć się nadmiaru płynów. Jeśli problem związany jest z dysfunkcją nerek, najczęściej pocimy się w okolicach twarzy i kończyn.
8. Zmiany w moczu:
Problemy z oddawaniem moczu
Ucisk odczuwalny podczas oddawania moczu
Częste oddawanie moczu w nocy
Pienienie się moczu
Blady kolor moczu oraz częste jego oddawanie w dużych ilościach
Ciemny kolor moczu oraz rzadkie jego oddawani w małych ilościach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz