Skarbówka z Łodzi wysłała pisma do wszystkich zeszłorocznych nowożeńców z prośbą o udzielenie informacji na temat wesela. Bardzo istotne dla nich było to ile kosztowało wesele, zespół itd.
Jak pisze "Ekspress Ilustrowany", urzędnicy jednego z łódzkich urzędów skarbowych, powołując się na kodeks karny i skarbowy, w terminie siedmiu dni wzywają do odpowiedzi na następujące pytania:
Kiedy i gdzie (w jakiej sali weselnej) odbyło się przyjęcie weselne?
Z kim była zawarta umowa na świadczenie tej usługi?
Ile wynosiła zapłata na rzecz właściciela lokalu?
Czy otrzymaliście państwo potwierdzenie dokonania zapłaty za tę usługę?
Jaki zespół muzyczny świadczył usługę na przyjęciu (z podaniem danych osobowych i numerów kontaktowych zespołu muzycznego)?
Czy korzystaliście państwo z wideofilmowania oraz usług fotograficznych. Kto świadczył te usługi. Ile wynosiła zapłata? Czy otrzymaliście państwo potwierdzenie?
Przy okazji zwalczania szarej strefy w domach weselnych, fiskus chce też wyjaśnić transakcje związane z muzykami czy fotografami.
Skąd skarbówka ma dane nowożeńców?
Postępowanie fiskusa jest dość standardowe. Informacje o zawartych małżeństwach udostępnia Urząd Stanu Cywilnego. Adresy pochodzą natomiast z wydziałów spraw obywatelskich.
Nasz USC udostępnił tzw. skorowidz zarejestrowanych w tym roku małżeństw, zawierający imiona, nazwiska, daty ślubu, a Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Szczecinek przekazał dane adresowe tych osób.
Czytaj też: Przestajemy pracować w szarej strefie. Polska wśród światowych liderów
Pism ze skarbówki nie należy ignorować. Zgodnie z ustawą o kontroli skarbowej, odmowa wyjaśnień może się spotkać - w ekstremalnych sytuacjach - z karą wynoszącą kilka tysięcy złotych.
W tym wypadku nie ma się jednak czego obawiać.
Za brak odpowiedzi na pytania fiskusa nie grożą żadne kary
- zapewniła DGP Agnieszka Pawlak, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.
Szara strefa maleje
Z szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPiAG) wynika, że szara strefa w tym roku osiągnie wartość 18 proc. PKB. To o 0,7 pkt proc. mniej niż w 2017 r. i o 1,5 pkt proc. mniej niż w 2014 r. Tym samym osiągnęliśmy najlepszy wynik od lat. Średnia unijna wyniosła w 2017 r. 17,1 proc. PKB.
Według autorów opracowania główną przyczyną zmniejszenia się szarej strefy jest uszczelnienie systemu VAT, wprowadzenie odwróconego VAT na rynku stali czy w budownictwie, zaostrzenie kar i zwiększenie liczby kontroli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz