aaa1

wtorek, 28 lutego 2023

Wielu z nas zastanawia się, jak żyją księża. Te 3 budynki należące do duchownych zapierają dech

 

Wiele osób pomimo iż nie posiada wiele, chętnie wyciągają pomocną dłoń do bardziej potrzebujących. Takie zachowanie stara się wpajać nam nasza wiara, choć szczerze mówiąc powinien to być naturalny odruch.

Sam papież Franciszek prowadzi skromne życie i nawołuje, by duchowieństwo nie skupiało się na gromadzeniu majątków, a pomocy i służbie ludziom. Niestety na apele głowy kościoła głusi pozostają księża w naszym kraju. Oczywiście nie o wszystkich mowa, jednak warunki w jakich żyją niektórzy z nich, mogą przyprawić o zawrót głowy.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Zabytkowa posiadłość arcybiskupa Głodzia imponuje i z pewnością wzbudza zazdrość. Gmach znajduje się przy ulicy Brzegi w Gdańsku i został wzniesiony w 1828 roku. Choć duchowny wprowadził się tam dopiero z początkiem 2011 roku, na tym nie koniec rewelacji.



Pałac arcybiskupa Głodzia gwarantuje wszelkie wygody i luksusy, o co zresztą osobiście zatroszczyły się władze miasta. Działka przy posiadłości o powierzchni 33 arów została wyceniona na prawie pół miliona złotych, w ręce duchownego jednak trafiła za jedyne 4,5 tysiąca.

Kuria Biskupia i Seminarium Duchowne

W ogromnym gmachu, w którym kiedyś mieściła się żeńska szkoła dla dziewcząt z zamożnych rodzin, dziś znajduje się Kuria Biskupia i Seminarium Duchowne. Po 1945 roku legnicki budynek stał się klubem oficerskim Armii Radzieckiej, a od 1993 roku pełni nową funkcję.

Rozmach z jakim wzniesiono budowlę zapiera dech w piersiach i robi wrażenie. Zupełne przeciwieństwo skromności sprawia, że wiele osób pragnie zapytać, dlaczego jeden z największych budynków w Legnicy należy do kościoła i czy taki przepych jest konieczny?



Siedziba biskupów

Biskupi Diecezji Pelplińskiej nie chcą być gorsi od Legnickich kolegów i sprawili sobie równie efektowną siedzibę. Na terenie należącym do duchowieństwa znajduje się jedna z największych świątyń ceglanego gotyku, którą można znaleźć w Polsce.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz