aaa1

poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Ile Polak powinien zarabiać, żeby przeżyć miesiąc? CBOS wyliczył, ale te liczby śmieszą.

 

CBOS wyliczył, ile powinniśmy zarabiać by zaliczyć się do jednej z grup, która mówi  o jakości naszego życia na podstawie zarobków. Są 3 poziomy: podstawowy, średni i dobrej jakości.

CBOS wyliczył, ile pieniędzy na miesiąc powinien dostawać każdy Polak. Wyniki podzielono na trzy poziomy życia - podstawowy, średni i dobrej jakości (to miło, że CBOS sam przyznaje, że życie na poziomie podstawowym nie łączy się z życiem "dobrej jakości"). Podano konkretne sumy pieniędzy, ale te wyliczenia są abstrakcyjne - zwłaszcza, jeśli mieszka się w Warszawie lub innym dużym mieście i jeszcze chciałoby się wynająć przynajmniej pokój.

Ile powinniśmy mieć w portfelu, żeby żyć na poziomie podstawowym? Na miesiąc - według CBOS - potrzeba 1467 złotych. Oczywiście dla jednej osoby, nie dla całej rodziny. Te niecałe 1500 złotych ma wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb - czyli na żadne szaleństwa nie ma tu miejsca, nie będzie na wyjście do kina, że już nie wspomnimy nawet o sushi (na to nie ma miejsca nawet w potrzebach średnich). Jeśli mowa o szaleństwach, to jak widać wliczone jest w nie również wynajęcie pokoju, bo za taką sumę w dużym mieście pokój się znajdzie, ale na jedzenie już nie wystarczy.

Poziom wyżej, czyli średni poziom życia według wyliczeń CBOS to już szalone 2317 złotych w portfelu na miesiąc. Nadal dla jednej osoby, ale to już brzmi trochę bardziej realnie.

"W tej pracy jest bardziej nerwowo niż się wydaje". Pisze pan Mariusz, kierowca tira i apeluje

A ile powinno znaleźć się w portfelu Polaka na miesiąc, żeby można było uznać, że pozwala mu to na życie "dobrej jakości"? Netto - na rękę - na konto powinien wpływać przelew o wysokości 3605 zł. To brzmi już naprawdę całkiem nieźle.

Z analiz (...) wynika, że bardziej wygórowane oczekiwania dochodowe (...) deklarowali badani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita, absolwenci wyższych uczelni, mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast, a spośród grup społeczno-zawodowych – kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem. Poza tym, jeśli chodzi o dochód pozwalający na dostatnie życie, to ponadprzeciętnie duże kwoty podawali (średnio) badani z miast liczących od 20 tys. do 99 999 mieszkańców - czytamy w opracowaniu badania, wykonanym przez Małgorzatę Omyłę-Rudzką.

Nadal nie wiemy, jak można w ogóle przeżyć za 1467 złotych, ale może wyliczenia CBOS obejmują tylko mieszkających z rodzicami studentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz